Osobné počítače
študijný materiál
2. Hardvér a softvér
2.2. Softvér
Softvér, programové vybavenie počítača, delíme na dve základné skupiny:
- systémový – to je operačný systém, pomocné programy (utility) a prekladače programovacích jazykov
- aplikačný – programy umožňujúce riešení špecifických úloh pre používateľov
Systémový softvér
Operačný systém (OS) je softvér, ktorý spravuje zdroje počítača a poskytuje programom prístup k týmto zdrojom. To znamená, že OS je prostredie, v ktorom inštalujeme a spúšťame programy. Operačné systémy môžeme nájsť takmer vo všetkom, čo obsahuje integrované obvody, od osobných počítačov, cez internetové servery, mobilné telefóny, hudobné prehrávače, routre, switche, herné konzoly, digitálne kamery, až po šijacie stroje či teleskopy.
Vo väčšine prípadov operačný systém nie je prvým kódom, ktorý sa spúšťa pri bootovaní. Inicializačný kód je zvyčajne nahratý z firmware v pamäti ROM, ktorý voláme BIOS. Firmvér nahrá a spustí jadro operačného systému a zobrazí prvý grafický alebo textový výstup, ktorý používateľ uvidí.
Najbežnejšie súčasné operačné systémy v osobných počítačoch sú Microsoft Windows, Mac OS X, Linux a Android v mobiloch. Windows je najpopulárnejší desktopový OS, pričom Linux je najpoužívanejší v serverových prostrediach.
Aplikačný softvér
Aplikácia alebo používateľský aplikačný program pomáha používateľovi pri určitej konkrétnej činnosti, napríklad pri manipulácii s textami (textový editor), číslami, grafikou a pod. Aplikácie môžu byť združené do aplikačných balíkov napr. kancelárskych ako sú Microsoft Office alebo LibreOffice. Iným druhom aplikácií sú internetové sieťové aplikácie.
- textové editory
- tabuľkové procesory
- prezentačný softvér
- grafické editory
- editory a prehrávače médií
- webové prehliadače
- poštové klienty
- databázové systémy
- špecializovaný softvér určený na e-learning, modelovanie a simulácie, dizajn, digitálnu tlač apod.
- programovacie jazyky
- počítačové hry
- antivírusové programy určené k ochrane pred malware (škodlivým softvérom)
- atď.