Kniha
Osobné počítače
študijný materiál
2. Hardvér a softvér
2.4. Pamäť počítača
Delenie podľa účelu
Pamäte slúžia k ukladaní programov a dát, s ktorými počítač pracuje. Počítače používajú hierarchiu úložísk takú, že rýchle, ale drahé a malokapacitné pamäte sú blízko k procesoru, zatiaľ čo pomalšie, ale lacnejšie a väčšie sú ďalej. Pamäte sa rozdeľujú do dvoch základných skupín:
- vnútorná pamäť (známa aj ako interná či primárna) uchováva malé množstvo dát, ku ktorým má počítač prístup, len keď sa aktívne používa. Pozostáva z čipov na základnej doske. Existujú dva základné typy nazývané RAM a ROM.
- externá pamäť (známa aj ako sekundárna pamäť) je pamäť, ktorá nie je priamo pripojená k procesoru. Sem patrí úložisko súborov na pevnom disku. Externá pamäť realizovaná pomocou výmenných médií, kam sa zápis vykonáva na magnetickej či optickej báze, a slúži k dlhodobému uchovávaniu dát. Existuje veľa typov, napr. pevné disky (HDD a SSD), flash disky (USB), pamäťové karty (SD) a kompaktné disky (CD). Do externej pamäte sa môžu uložiť dáta, ktoré sa po odpojení môžu preniesť na iné PC.
Delenie podľa prístupu k dátam
Vnútorné pamäte sa delia podľa toho, či do nich môžeme zapisovať:
- ROM (Read-Only Memory): pamäť, ktorá je určená len na čítanie; po vypnutí sa nevymaže a obsahuje ovládače (BIOS) k systému a rozširujúcim kartám,
- RAM (Random Access Memory): operačná pamäť pre čítanie a zápis, s ktorou pracuje procesor a určuje výpočtovú kapacitu počítača; po vypnutí sa obsah RAM vymaže.